Kaksi kotimaista kvartettia

Viime keväänä julkaistiin kaksi kotimaista jazzlevyä, joita aika moni asia yhdistää. Molemmat albumit ovat kvartettilevyjä, molemmilla soittaa kaksi puhaltajaa basistin ja rumpalin komppiparin säestämänä. Kummankin levyn ohjelmisto koostuu yhtyeen johtajan sävellyksistä, jotka liikkuvat tyylillisesti samankaltaisessa akustisen nykyjazzin kamarimusiikillisessa maastossa.

Vanhasta cool vs. hot -näkökulmasta tarkasteltuna molemmat levyn kallistuvat mieluummin cool jazzin suuntaan, vaikka paikoin kumpikin kvartetti toki osaa puhaltaa musiikkiinsa varsin kuumaa poltetta. Lopulta levyjä yhdistää erityisesti saksofonisti Jussi Kannaste ja hänen lämminhenkinkinen tenorisaksofoninsa.

Kannaste4: Out Of Self and Into Others (We Jazz, 2025)

Jussi Kannaste on ollut suomalaisen jazzin maisemissa kauan ja hän on on toki ollut näkyvästi esillä niin erilaisissa yhtyeissä kuin pedagogina erityisesti Sibelius Akatemian jazzosastolla. (Katso todisteeksi hakutulos tästä blogista: Kannaste.) On suorastaan vaikeaa uskoa, nyt ilmestynyt ”Out Of Self and Into Others” on hänen ensimmäinen albuminsa yhtyeenjohtajana.

Joka tapauksessa sopiva tilaisuus oman uuden musiikin julkaisemiseen avautui viime keväänä ja Kannaste kokosi levytystä varten kvartetin, jossa soittavat ikätoveri Joonas Riippa, nuoren sukupolven trumpetisti Tomi Nikku ja We Jazzin levytyksillä monissa eri rooleissa esiintynyt ruotsalainen basisti Petter Eldh, tässä pelkästään akustiseen bassoonsa luottaen.

Tällainen saksofonin, trumpetin, basson ja rumpujen muodostama kvartetti on kuulunut vakiintuneiden kokoonpanojen joukkoon viimeistään Ornette Colemanin kvartetin ajoista lähtien eli 1950- ja -60 -lukujen vaihteesta. Kannaste4 on erinomainen esimerkki kokoonpanosta ja sen mahdollisuuksista. Kannasteen ja Nikun vahva yhteissoitto yhdessä Eldhin intensiivisen basson ja Riipan ilmeikkäiden rumpujen kanssa luovat keskittynyttä ja vivahteikasta akustista jazzia.

Kannaste4: Out Of Self and Into Others (We Jazz, 2025)
Jussi Kannaste, tenorisaksofoni, Tomi Nikku, trumpetti, Petter Eldh, basso, Joonas Riippa, rummut

Jori Huhtala: Basis (Flame Jazz Records, 2025)

Basisti Jori Huhtalan levyä leimaa kahden saksofonistin notkeat vuoropuhelut. Jussi Kannasteen tenori ja Max Zengerin altto soivat toisaalta toisistaan sopivasti erottuen ja toisaalta ne kietoutuvat yhteen toisiaan jännittävästi tukien. Yhtyeenjohtaja itse bassoineen on yhtyeen levollinen ja harkitseva (voiko basistin komppia kutsua pohdiskelevaksi?) tukipylväs, joka yhdessä Jaska Lukkarisen grooven ja ilmeikkään rumpusoundin kanssa rakentaa musiikin pohjaksi elastisen ja jatkuvasti elävän rytmikudoksen.

Selvistä yhteisistä piirteistään huolimatta avaavat nyt esillä olevat kvartettialbumit omat erilaiset näkökulmansa musiikkiin ja ne ansaitsevat paikan Valon kuvia-blogin kuuntelusuositusten listalla – Vuoden valinnat 2025.

Jori Huhtala: Basis (Flame Jazz Records, 2025)
Jori Huhtala, basso, Jussi Kannaste, tenorisaksofoni, Max Zenger, alttosaksofoni, Jaska Lukkarinen, rummut

Jori Huhtala – Second to None

Videolla Jori Huhtalan kvartetti ja ”Basis”-levyn kakkosraita ”Second to None”, akustisen jazzin kauneutta


Kommentit

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.