
Lina Nybergin uusi albumi “Present” on jo hänen 25. albuminsa, jälleen vankka näyttö Nybergin monipuolisuudesta jazzmuusikkona. Nyberg on ensinnäkin omaperäinen laulaja, omien tummanpuhuvien sävellyksiensä ja tekstiensä painokas tulkitsija. Hän on sekä taitavasti improvisoiva solisti että joukkuepelaaja, jonka tumma lauluääni kietoutuu osaksi kvintetin soundia, kolmanneksi ääneksi Fredrik Ljungqvistin ja Linnea Jonssonin puhaltimien rinnalle. Lisäksi Nyberg on kirjoittanut myös englanninkieliset laulutekstit, joiden jännittävän avoimeksi jäävä sisältö lisää lauluihin oman merkityksellisen tasonsa.
Levyllä soittaa Nybergin kanssa pitkään työskennelleistä muusikoista koostuva taitava yhtye. Kokoonpanon uusi nimi trumpetisti Linnea Jonsson tuo esille oman äänensä niin yhtyesoundin olennaisena osana kuin kiinnostavana solistina. Tuttuun tapaansa Fredrik Ljungqvist välttelee molemmilla instrumenteillaan onnistuneesti kaikkia kliseitä, tällä kertaa ehkä bassoklarinetti luo kaikkein mieleenpainuvimmat puheenvuorot. Kun Josef Kallerdahlin ja rumpali Peter Danemon ilmeikäs komppi vielä kohottaa yhtyeen dynaamiseen svengiin, on käsillä vuoden parhaimpien levytysten joukkoon kuuluva, poikkeuksellisen onnistunut jazzalbumi.
Lina Nyberg: Present (Hoob Records, 2026)
Lina Nyberg, laulu, elektroniikka, Fredrik Ljungkvist, tenorisaksofoni, bassoklarinetti, Linnea Jonsson, trumpetti, Josef Kallerdahl, basso, Peter Danemo, rummut

“Present” saa tietenkin paikan Valon kuvia -blogin vuoden 2026 kuuntelusuositusten listalla: Vuoden valinnat 2026.

Vastaa