
Jazz on joustavaa musiikkia, se on jatkuvassa muutoksessa ja eivätkä sen ääriviivat tahdo pysyä paikoillaan. Jazzin keskeiset periaatteet, improvisaatio ja svengi käyvät jatkuvaa vuoropuhelua mitä moninaisempien musiikinmuotojen kanssa. Jazz ottaa lämpimästi vastaan erilaisten etnomusiikkien vaikutteita, ei vierasta sen paremmin klassista nykymusiikkia kuin rockiakaan ja hyödyntää elektronisen musiikin moninaisuutta ja luonnollisesti Amerikan mustan musiikin tyylisuuntia.
Näitä ajatuksia nousi mieleen laulaja/säveltäjä Selma Savolaisen yhtyeen toista levytystä “in the shade” kuunnellessa. Uusi albumi jatkaa määrätietoisesti vuonna 2023 ilmestyneen “Horror vacui” -levyn avaamalla polulla, joka rohkeasti suuntautuu turvallisen valtavirran ulkopuolelle. Lainaan tähän omaa kirjoitustani ”Horror vacuista”, sillä en taida asiaa yhtään sen paremmin nyt ilmaista: “Vaikka Savolaisen yhtye näyttää olevan kokoonpanoltaan jazzyhtye, se ei asetu jazzbändeille tarkoitettuihin valmiisiin lokeroihin. Sekstetti kuulostaa pikemminkin akustiselta indie-rockilta, jota leimaavat groove ja tarkasti paikkansa löytävät improvisoidut soolot.”
Uudella levyllä Savolainen luottaa kokonaan omiin sävellyksiin ja sanoituksiin, samalla kun lainakappaleet ovat jääneet kokonaan ohjelmistosta. “in the shade” on seitsemän sävellyksen luja kokonaisuus, jonka kohokohdaksi nousee lähes yhdentoista minuutin mittainen ja kuulijaa moneen suuntaan johdatteleva matka ”Lamb”. Mutta eivätpä albumin muut kappaleet jää yhtään huonommiksi, esimerkeistä käyvät bassoklarinetin ja sähköpianon jännittävän grooven leimaama avausraita ”Last Summer”, napakasti svengaava ”Angry Man”, koskettava balladi ”House” (jonka Savolainen esittää yksin itseään pianolla säestäen) sekä hiljaisesta laulun ja basson duetosta upeaan loppuhuipennukseensa kasvava nimikappale.
“in the shade” on koko yhtyeen varassa toimiva albumi, jolla kaikki elementit tuntuvat olevan juuri oikeilla paikoillaan. Albumilla kohtaavat niin kuiskauksesta intensiivisen huutoon ja kuulaisiin tunnelmiin ulottuva moni-ilmeinen laulu kuin taitavan jazzyhtyeen keskittynyt ilmaisu ja vaikuttavat melodiat. “in the shade” tavoittaa uusia ja tuoreita näkökulmia satavuotiaan suomalaisen jazzin kentälle.

keskellä rankkaa ukkoskuuroa.
Selma Savolainen: in the shade (Whirlwind Recordings, 2026)
Selma Savolainen, Tomi Nikku, trumpetti, flyygelitorvi, Max Zenger, klarinetit, huilu, Toomas Keski-Säntti, piano, sähköpiano, Eero Tikkanen, basso, Okko Saastamoinen, rummut

On ilmiselvää, että “in the shade” päätyy Valon kuvia -blogin
vuoden 2026 kuuntelusuositusten listalle: Vuoden valinnat 2026.

Vastaa